Зміст

Наше село

Рацеве — село в Україні, у Чигиринському районі, Черкаської області.

Село є адміністративним центром Рацівської сільської ради, якій підпорядковані села Рацеве та Вітове.

Географія

Село розташоване на правому березі Кременчуцького водосховища, за 13 км від районного центру — міста Чигирин. На північній околиці села знаходиться пристань Адамівка.

Історія

Село Рацеве вперше згадується в історичних документах під 1615 роком. Існує версія походження назви від слова «райца» чи «рейца», так у 17 столітті називали польських радників.

До 1954 року, як і весь Чигиринський район входило до складу Кіровоградської області. Старе село лежало між болотам, що тягнулися до Тясмину і Дніпра, утворюваними струмком Шибеком. Знаходилось на 3 км південніше Кожарки. 1741 року у Рацеві було 50 хатів, де мешкало до 400 осіб, у 1808 році кількість хатів збільшилася до 52 і відповідно й число мешканців до 601 особи.

В селі була церква Різдво-Богородична, дерев’яна, 5-го класу; землі мала 36 десятин, збудована 1774 року. Про колишню церкву Різдва Христова за 1741 рік згадується так

дубова, побудована коло старої в 1728 році, що була пограбована татарами в 1728, і що священиком при ній служив Давид, посвячений в 1733 році в Переяславі.

Сучасне село утворене з населених пунктів Калантаєва, Кожарки, Адамівки, Рацевого та частини сіл Гущівкиі Вітового, мешканці яких переселилися сюди 1958 року, оскільки вищеперелічені населені пункти були затоплені під час будівництва Кременчуцького водосховища.

За мужність і героїзм, проявлені у роки німецько-радянської війни, 111 мешканців села нагороджені бойовими орденами та медалями. На честь воїнів-визволителів тут споруджено обеліск Слави. За часів СРСР в селі працював колгосп «Прапор комунізму», що обробляв 5 283 га сільськогосподарських угідь, в тому числі 4767 га орної землі. Тепер сільським господарством займається СТОВ «Чигиринська аграрна компанія» та фермерські господарства.

У 1965 році став до ладу овочеконсервний завод з виробничою потужністю у 3,5 мільйони умовних банок на рік, але на сьогоднішній день він не працює. У 1970-1980-х роках у селі працювали середня школа на 400 учнів, було 2 бібліотеки з фондом 32 587 книг, будинок культури, лікарня на 25 ліжок, фельдшерсько-акушерський пункт, аптека, 2 профілакторії, 2 дитячих ясел, відділення зв’язку та ощадна каса, 6 магазинів, їдальня, ресторан, 3 буфети та комбінат побутового обслуговування.

Сучасність

На території села знаходиться пожежна частина. Працює відділення Ощадбанку, поштове відділення, загально освітня школа-садочок І-ІІІ ступенів, лікарня, аптека, православна церква. Діє бар та декілька невеликих крамниць.

Археологічні пам’ятки

На території села знайдено 3 поселення неоліту, городище і кургани епохи бронзи та поселення черняхівської культури.